Ismertetőjegyek: Testhossza 15-25 cm, tömege pedig 250 és 550 g között változik. Hosszított testforma és viszonylag rövid, apró lábak jellemzik. A homlokrésznél a tüskéik ék alakban hiányoznak, ez az úgynevezett választék. Tenyésztett formája két különböző faj keresztezésével jött létre, számos színváltozata létezik. Átlagosan 5-7 ezer tüskével rendelkeznek.
Elterjedés/élőhely: Közép-Afrika, Szudán, Szenegál és Zambia füves, sztyeppés területein, elszórtan élnek, kerülik az erdős részeket.
Életmódja: Magányos, éjszaka aktív állat. Táplálék keresés közben több km-t is képes megtenni éjjelenként, rovarokra és kisebb gerincesekre vadászik. A méreganyagokkal szemben meglepően ellenálló (pl. kígyó vagy skorpióméreg). Ha zaklatják, akkor védekezésképpen összegömbölyödik, majd rángatózni kezd vagy hangot ad (puffog), de a tüskéit nem veszti el közben. A hobbiállatként tartott sünök közül a leghangosabb, repertoárja a szuszogástól kezdve egészen a sípolás és kattogásig terjed. Hangadása informatív, jellemzi mindenkori kedélyállapotát!
Tartása/szaporodása: Szobahőmérsékleten (20-27°C között) érzi jól magát, alacsonyabb hőmérsékleten hibernálódik, ami akár végzetes is lehet! Tartható ketrecben vagy terráriumban, egy-egy állatra minimálisan fél négyzetmétert számolva. Etetését célszerű az esti órákra időzíteni, mert ilyenkor a legaktívabb.
Tápanyagigénye: fehérje 22%, zsír 5%, rostanyag 15%, kalcium 0,9%, foszfor 0,9%. Ajánlott kalóriabevitel 70-100 Kcal/nap.
A fehérhasú sünök 6-12 hónapos koruk között tenyészérettek, a korábban vagy később bekövetkező első vemhesség az anyaállatra nézve igen veszélyes. Vemhességi idejük kb. 35 nap. Az utód szám általában 2-3, de maximum 9 kölyök. A kicsik a 14-16. napon nyitnak szemet, kb.6 hetes korukig szopnak és 7 hetesen választhatók el. A felnőttkorra jellemző színezetük 9 hetes korukra alakul ki.