Bágyadtság, levertség, aluszékonyság
Elképzelhető, hogy a süni fázik ezért bágyadt. Próbáld meg emelni a hőmérsékletet a szobában, de lámpával vagy melegítőkővel (hüllőfelszerelés) is fűtheted a helyét. A süntanrekek fokozottan melegigényesek, alacsony hőmérsékleten (20°C alatt) hibernálódnak.
Ha a levertség a melegítés ellenére is fennáll, mutasd meg őt állatorvosnak!
A téli passzív időszakban természetes az aluszékonyság, sőt részlegesen téli álmot is aludhatnak. Ez inkább füles sünökre jellemző, de fehérhasú sünöknél is előfordul. Náluk fokozott óvatosság szükséges, mert nem mindegyikük képes felébredni a mélyalvásból. Részleges álmot alvó sünt ne engedj 2 napnál tovább aludni, hanem ébreszd! Általában beáll náluk egy ritmus: egy éjszaka fönt vannak, a másikat meg átalusszák. Ha láthatóan nem viseli meg a sünit az alvás, akkor ne háborgasd! Süntanrekek októbertől-márciusig mélyálmot alszanak, közben csak igen ritkán kelnek fel inni vagy enni. Ilyenkor már ne lámpázd őket, de a hőmérsékletre ügyelj, hogy ne menjen 20°C alá ilyenkor se.
A mélyalvásból ébredő sün igen ilyesztő lehet: szédül, remeg, zavart és nehezen mozog, de ezek a tünetek rövidesen megszűnnek. Ha mégsem és a sünit nagyon legyengültnek látod, próbálkozz meg óvatos etetéssel és itatással. Egyszerre mindig keveset kapjon.
Étvágytalanság
Számos oka lehet, de ha napokig fennáll, akkor mutasd meg a sünöd orvosnak, aki ellenőrizni fogja a fogak állapotát. Előfordul, hogy a süni nem akar enni az új helyén vagy ismeretlen számára a felkínált étel. Mindíg kérdezd meg a tenyésztőt, hogy mivel etette a kölyköt, sőt egy kis adagot kérj is belőle! Az új ételekhez fokozatosan szoktasd hozzá!
Az a sün aki nem eszik, az általában nem is iszik, így kiszáradhat! Érdeklődd meg miből ivott eddig, tálból vagy önitatóból. Ha tálból kapott vizet és te önitatót szeretnél használni, akkor az átszoktatás fokozatosan történjen. az első időben még hagyd bent nála a vizestálat is. A sün kiváncsi állat, előbb-utóbb megtanulja az önitatót is használni!
A téli passzív időszakban általában a sünök étvágytalanabbak és keveset esznek, sőt előfordul, hogy fogynak. Ilyenkor méginkább fontos, hogy jó minőségű és koncentrált eleséget kapjanak, illetve szükség lehet a vitaminok pótlására is.
|