Főként fehérhasú sünöknél gyakori, kialakulásának több oka is lehet (pl. idegrendszeri zavar, hiánybetegség vagy gerincbántalom) Tünetei: a süni összerendezetlenül mozog, lábai kicsúsznak alóla, láthatóan szédül, majd egy idő után felállni sem tud. (Nem tévesztendő össze a hibernáció utáni ébredéssel, amikor is a sün hasonló tüneteket produkál, de ezek kis idő múlva elmúlnak!) Ha ilyet tapasztalsz, haladéktalanul mutasd meg orvosnak!A pontos diagnózis felállításában sokat segít, ha elmondod mivel eteted a sünit. Könnyen előfordulhat, hogy nem kap elég foszfort vagy kalciumot, illetve ezek aránya nem kiegyenlített. Hiányuk vagy felszívódási zavaruk bénulásos tüneteket okoz és halálhoz vezet.
Ha a foszfor mennyisége elegendő, de beépülése akadályozott, akkor a D3 vitamin segít. Ezt először Gerald Durell figyelte meg majmok "ketrecbénulása" esetében és sikerrel alkalmazta az egyébként halálos betegség lekűzdésében. A sünök és majmok tüneteinek hasonlóságára Gyoma figyelt fel, ha bővebben akarsz olvasni róla, akkor megteheted Gerald Durell: A lehorgonyzott bárka című könyvében.
Hirtelen bénulás
Az ok valószínűleg agyvérzés, azonnali orvosi beavatkozást igényel!
Tünetei: a sün egy adott területen (mondjuk a fél oldalán) érzéketlen és mozgásra képtelen.
Frissen szült sünmamák esetében viszont, kalciumhiány okoz bénulásos tüneteket, ezt ellési bénulásnak nevezik. A szülés után beinduló tejelválasztás hirtelen nagy mennyiségű kalciumot von el az anyai szervezetből, ami súlyos esetben bénuláshoz vezet. Megelőzésére fontos, hogy vemhesség alatt ne adagolj plusz kalciumot, hanem csak a szülést követően, a szoptatás idején kapjon ilyesmit a süni.